Pompy Ciepła

Pompa ciepła- czym jest i dlaczego warto z niej skorzystać?

Pompy ciepła, podobnie jak inne odnawialne źródła energii (chociażby panele fotowoltaiczne), podbiły serca Polaków i stały się jednym z najpopularniejszych rozwiązań z zakresu ciepłownictwa. Ostatnimi laty, coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zainstalowanie tego typu urządzeń w swoich czterech kątach. Jakie konkretnie korzyści wynikają z instalacji pompy ciepła i dlaczego warto ją zainstalować?

Czym jest pompa ciepła?

Przede wszystkim, należy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie- czym tak naprawdę jest pompa ciepła? Otóż pompa ciepła to urządzenie z segmentu systemów grzewczych, które ma za zadanie ocieplać dom przy użyciu… energii z powietrza, wody lub nawet gruntu. Brzmi niecodziennie, prawda? Bo takie faktycznie jest- pompa ciepła jest jednym z nielicznych systemów ocieplenia, który korzysta wyłącznie z minimalnej porcji prądu. Resztę, generuje samodzielnie!

Jak działa pompa ciepła?

Jak wyżej wspomniano, pompa ciepła pobiera energię z ekologicznych źródeł zewnętrznych. Następnie, konwertuje ją w ciepło i przenosi do wnętrza nieruchomości. Jest to nie tylko ekologiczne, ale bardzo energooszczędne przedsięwzięcie- jedyna energia, jaką faktycznie zużywa pompa ciepła, to prąd potrzebny do przeniesienia ciepłego powietrza do wnętrza domu. To zaledwie ułamek energii, którą pompa wykorzystuje- całą resztę generuje samodzielnie!

Jakie są zalety zainstalowania pompy ciepła w naszym gospodarstwie domowym?

Po pierwsze, korzyści wynikające z zainstalowania pompy ciepła w naszym domu, to przede wszystkim… korzyści finansowe. Przyjrzyjmy się temu bliżej- ile można zaoszczędzić dzięki pompie ciepła? Być może wbrew pozorom, ale bardzo wiele. Możliwa jest nawet redukcja kosztów ogrzewania o niemal 100%.

Co więcej, istnieje wiele sposobów na to, aby pompa ciepła działała jak najwydajniej. Do takich działań należą chociażby praktyki polegające na pobieraniu energii w nocy. Wówczas, obowiązują niższe taryfy i gromadzimy jej nadwyżkę, aby ogrzewać dom za dnia. To samo dotyczy ustawiania jej parametrów, aby wyłączała się wtedy, kiedy w naszych czterech kątach nie przebywa żaden z domowników.

Po ilu latach zwraca się inwestycja w pompę ciepła?

Należy zaznaczyć, że pompa ciepła jest inwestycją wieloletnią. Może być używana nawet przez 50 lat! Koszt zwraca się już po 7 latach od zakupu- co na dowolnym rynku inwestycyjnym jest w zasadzie niespotykaną „stopą zwrotu”. Pompa ciepła jednak opłaca się tym bardziej, że „tradycyjne” metody ogrzewania domu- takiej jak węgiel, gaz czy prąd, stale notują coroczne podwyżki. Warto zatem uniezależnić się od nich i wybrać indywidualną metodę ogrzewania domu, która w długofalowej perspektywie jest po prostu zdecydowanie bardziej opłacalna.

Dofinansowanie do pompy ciepła

Podobnie jak chociażby panele fotowoltaiczne, pompy ciepła należą do grupy odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że istnieje wiele programów dofinansowania tego typu inwestycji. Dbanie o środowisko naturalne jest bowiem w interesie nas wszystkich- dzięki temu właśnie, możemy ubiegać się o pomoc w finansowaniu tego typu urządzeń. Najczęściej wybieranym programem odciążającym nasz domowy budżet jest oczywiście program o nazwie „czyste powietrze”. Program pomógł już tysiącom gospodarstw domowych i sprawił, że ich mieszkańcy mogą cieszyć się niemal darmowym ogrzewaniem.

Oczywiście to, co interesuje nas wszystkich najbardziej w tym kontekście, to oczywiście… realne kwoty dofinansowania. Warto zauważyć, że naprawdę jest o co walczyć! Maksymalna kwota dofinansowania do pompy ciepła wynosi aż trzydzieści siedem tysięcy złotych!

Co jeszcze można zyskać dzięki pompie ciepła? Podsumowanie

Na koniec warto wspomnieć, że pompa ciepła znacznie obniża również koszt budowy domu. Nie musimy bowiem budować komina czy instalować ogrzewania gazowego. Pompa ciepła jest prosta w obsłudze, a oprócz ogrzewania całego domu, może odpowiadać również za podgrzanie wody. Dlatego też, z tych, jak i wszystkich innych wymienionych wyżej powodów, pompa ciepła jest rozwiązaniem, nad którym każde gospodarstwo domowe powinno się pochylić.

Jeżeli jesteście zainteresowani zainstalowaniem pompy ciepła w swoim domu- dajcie znać! Przygotujemy cała infrastrukturę, dobierzemy odpowiedni sprzęt, a następnie go zainstalujemy. Nauczymy Cię również obsługi urządzenia!

Zapraszamy do kontaktu!

Produkowane obecnie pompy ciepła są niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła o zapewnionej przyszłości.

Call Now Button